Stránky

Zvykajme si na lúmen


Svetelný tok a farba svetla svetelných zdrojov

     Ešte donedávna pri žiarovkách spotreba vo watoch nám udávala intenzitu osvetlenia. V súčastnosti pri rôznych typoch svetelných zdrojov (halogénové žiarovky, žiarivky, LED žiarovky a pod.) nám watáž udáva iba hodnotu spotreby energie. Aby sme si vedeli predstaviť intenzitu osvetlenia ktorú dosiahne svetelný zdroj, je potrebné porovnať dva aspekty - svetelný tok v lúmenoch (lm) a farbu svetla v kelvinoch (K).

LÚMEN     Svetelný tok sa meria v lúmenoch. Na obrázku horu môžete zistiť, aká svietivosť je porovnateľná s príkonom klasickej žiarovky.

     Lúmen (značka: lm) je hlavná jednotka svetelného toku, ktorý je jednou z vedľajších fyzikálnych jednotiek sústavy SI.
"1 lúmen je svetelný tok vyžarovaný do priestorového uhlu 1 steradiánu bodovým zdrojom, ktorého svietivosť je vo všetkých smeroch 1 kandela."
KELVIN


  Farba svetla je rozhodujúca pre charakter a atmosféru prostredia. Určuje sa porovnaním  farbou tepelného žiarenia vydávaného čiernym telesom, zahriatým na určitú teplotu vyjadrenú v Kelvinoch (K). Farebná teplota charakterizuje spektrum bieleho svetla. Teplá farba pre pocit "tepla domova" má 2 - 3 000 K. V kanceláriách a školách sa využíva neutrálna biela farba v rozmedzí 3 300 - 5 500 K. Denné biele svetlo sa používa v predajniach a továrňach. Čím vyššia hodnota Kelvinov, tým je chladnejší efekt svetla.
     Všetky tieto poznatky sú užitočné pre plánovanie osvetlenia, vytváranie efektov a hru farieb svetla v miestnostiach.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára